Skip to main content

Infračervené vykurovanie

infračervená energia

Infračervená energia je frekvenčný rozsah elektromagnetického spektra, ktorá spadá priamo pod viditeľné červené svetlo. Telesné tkanivá zvyčajne produkujú infračervené žiarenie, ktoré napomáha obnove tkanív (preto môžu byť ľudia viditeľný infračervenými kamerami). Infračervená energia môže preniknúť do tela viac ako 3 cm a poskytuje v tele teplo na miestach kde je to potrebné. Klasické systémy vykurovania len ohrievajú vzduch okolo tela.

Infračervenú energiu cítime ako teplo zo slnka, a to aj za chladných zimných dní. V zimnom období, cítime, že si potrebujeme obliecť sveter, aby sme sa cítili pohodlne v miestnosti s teplotou vzduchu 18c avšak v letnom období, sme pri rovnakej teplote vzduchu spokojní aj v tričku s krátkym rukávom. Je to preto, že infračervené vlny vykurujú objekty okolo nás a toto teplo vyžaruje a zahrieva naše telo a my sa cítime sa teplo zvnútra.

Infračervené vlny sú termálne, inými slovami tepelné. Tento typ infračervených vĺn vnímame každý deň vo forme tepla, ktoré cítime zo slnečného žiarenia, ohňa alebo aj vyhriateho chodníka. Nervové zakončenia v koži citlivé na teplotu registrujú rozdiel medzi vnútornou telesnou teplotou a vonkajšej teploty kože.

Infračervené vlny

Infračervené tepelné vlny vímame ako že "máme pocit", ale fyzicky ich nemôžeme cítiť ani vidieť. To možno odvodiť už z ich názvu, pretože "infra" v latinčine, znamená "pod", alebo "mimo". Takže ide o elektromagnetické vlny vo viditeľnom svetle spektra, ktoré sú "pod-červené". Infračervené pásmo zahŕňa celú škálu vlnových dĺžok medzi 780 až jedným miliónom nanometrov (1 mm) a preto ľudské oko tieto vlnové dĺžky nemôže vnímať. Na prirovnanie, jeden ľudský vlas je hrubý asi 70 000 nanometrov. Preto sú pre nás infračervené vlny neviditeľné aj keď vieme že sú, keďže ich cítime na koži.

Rozdiel je vo vzduchu

Na rozdiel od klasických vykurovacích telies, ktoré ohrievajú vzduch, infrapanely ohrievajú múry a objekty. Steny udržia teplo oveľa dlhšie ako vzduch a uvoľňujú ho pomaly späť do miestnosti. Steny tak zostávajú suché a pleseň nemá šancu sa rozšíriť. Ďalšou výhodou je, že vzduch necirkuluje a tak sa v miestnosti dvíha menej prachu.